Rewolucja ekosystemu finansowego

30/01/2018

 

Fintech jest wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań do usprawniania usług finansowych. Na Polskę przypada aż 40 proc. wartości rynku fintech w Europie Środkowo-Wschodniej, który w całości opiewa na 2,2 mld EUR. U podstaw sukcesu branży leży stwierdzenie, że “to nie banki napędzają technologię, a technologia banki”. Dzięki temu, w relacji z bogatymi korporacjami finansowymi małe start-upy nie są już skazane na porażkę. Pokazuje to, że model współpracy dużych przedsiębiorstw z pretendentami ma dawać gospodarce najwięcej korzyści.

 

Według Artura Martyniuka, dyrektora w dziale doradztwa finansowego Deloitte, fintech i reszta branży finansowej stanowią idealne partnerstwo dzięki temu, że młode spółki dostarczają niezbędnej technologii, a giganci klientów.

 

Dostawca usług mikrofaktoringowych, Grzegorz Micyk, prezes Finiata Polska, w ciągu ostatniego półrocza zdobył w Polsce niemal 5000 stałych klientów, a teraz planuje ekspansję w Holandii, Czechach, Słowacji, czy na Ukrainie.

 

Przed całą branżą fintech otwierają się coraz większe możliwości rynkowe, np. szacuje się, że dotąd zaledwie 1 proc. pożyczek w krajach rozwiniętych zaciąganych jest online. Mimo tego już dziś usługi finansowe generują aż 17 proc. globalnego PKB. Niezależnie od banków powstawać będą nowe, niezależne platformy finansowe.


Polska bankowość od lat udowadnia otwartość na przejęcie rozwiązań usprawniających tradycyjne podejście do portfela klienta. PKO BP, poza testowaniem rozwiązania ZenCard, przysposobił również platformę blockchain Trudatum, stworzoną przez warszawski Coinfirm.


Do podobnych wdrożeń w Polsce w najbliższym czasie szykuje się kilkanaście polskich startupów, a np. perspektyw wykorzystania technologii blockchain szuka m.in. Alior Bank.  Sprawdzone na lokalnym poletku fintechy mają w kilka lat stać się pełnoprawnymi, globalnymi graczami.


Źródło.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Przeczytaj kolejny artykuł
Please reload

© 2019 by Alfhaim S.A.

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr 0000733718,

której akta przechowuje Sąd Rejonowy Lublin – wchód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Wysokość kapitału zakładowego: 4.046.519,00 złotych (wpłacony w całości).

Polityka prywatności