BitBay opuszcza Polskę!

01/06/2018

Giełda kryptowalut przenosi siedzibę na Maltę.

 

Prezes i założyciel BitBay zdecydował się przenieść swoją innowacyjną firmę. Wcześniej niejednokrotnie sugerował, że jeśli szybko nie zmieni się prawo regulujące działalność branży będzie zmuszony przenieść interesy za granicę. W Polsce firma miała od pewnego czasu kłopoty z KNF i KAS.

 

 

Sylwester Suszek odpowiedział na zaproszenie premiera Malty i to właśnie ta piękna wyspa będzie nową siedzibą giełdy.

 

Wszystko wskazuje na to, że podjęta decyzja pozwoli BitBay rozwinąć skrzydła i wykorzystać jej potencjał. Zainteresowanych ściągnięciem jej do siebie było znacznie więcej - Szwajcarzy, szejk ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich,  Białoruś kusiła pięcioletnim zwolnieniem z podatku dochodowego.

 

Spośród wszystkich tych ofert Sylwester Suszek wybrał jednak Maltę – poinformował o tym oficjalnie podczas Kongresu Bitcoin.

 

To bez wątpienia strata dla Polski, ten oparty na nowoczesnej technologii start up był największą w kraju i Europie, a szóstą na świecie platformą wymiany kryptowalut. Tylko w cztery lata udało się zbudować giełdę większą od GWP. Jej klientami byli i być może pozostaną głównie Polacy, ale jej przedstawicieli znajdziemy w Zjednoczonych Emiratach i Indiach. Wśród ośmiuset tysięcy klientów spotkamy obywateli wszystkich krajów UE, Chin, Ameryki Południowej jak i Afryki.

 

W Polsce branża bitcoinowa musi wciąż stawiać czoła irracjonalnym i niejasnym przepisom. Wszyscy pamiętamy, jak na początku kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat o zasadach opodatkowania z zysków uzyskanych na wymianie wirtualnych walut i pamiętamy – zasad tak niekorzystnych, że doprowadziły całe środowisko do wrzenia. Dodatkowo Sylwestrowi Suszkowi cały czas depcze po piętach Komisja Nadzoru Finansowego i Krajowa Administracja Skarbowa. Ta ostatnia nie tak dawno zażądała od wszystkich giełd szczegółowych danych wszystkich klientów.

 

Na domiar złego kilka miesięcy temu do prokuratury wpłynęło zawiadomienie, że BitBay działa jak instytucja finansowa bez wymaganych uprawnień, co skutkowało wpisaniem platformy na listę ostrzeżeń publicznych przez KNF. To z kolei spowodowało odmowę współpracy ze strony banków. Giełda nawet na kilka tygodni została odcięta od rachunków w USD i EUR. Brak możliwości spieniężenia kryptowalut oczywiście skutkował spadkiem obrotów.

 

Wszystko wskazuje na to, że Polskie prawodawstwo nie nadąża za rozwojem technologii i tam, gdzie kraje takie jak Malta widzą szansę na rozwój nasi prawodawcy spostrzegają wyłącznie zagrożenia. Taki stan rzeczy połączony z agresywną polityką podatkową niestety skutkuje ucieczką innowacyjnych firm, których podatki poprawią rozwój gospodarczy Malty, Irlandii czy Białorusi. Funkcjonujące za granicą giełdy – jak Binance czy OKEX - generują ogromne przychody dla skarbu państwa.

 

Na koniec wypada zacytować Sylwestra Suszka: „(…) Jeśli politycy szukają polskiego odpowiednika Google, Facebooka, to proszę, właśnie powstał. To polska branża bitcoinowa. Gdzie nie pojadę w świat, wszyscy chwalą najlepsze pomysły polskich programistów oparte o tę technologię i rosnące u nas firmy (…)”.

 

 

(źródło: Money.pl)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Przeczytaj kolejny artykuł
Please reload

© 2019 by Alfhaim S.A.

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr 0000733718,

której akta przechowuje Sąd Rejonowy Lublin – wchód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Wysokość kapitału zakładowego: 4.046.519,00 złotych (wpłacony w całości).

Polityka prywatności