Nowy bank oparty na technologii blockchain

02/06/2018

Nowy bank oparty na technologii blockchain. Założycielem były wiceprezes PKO BP.

 

Nowy Polski bank (pierwszy jaki się pojawi od ośmiu lat) pod roboczą nazwą Horum Bank będzie działał na licencji zagranicznej. To „najmłodsze dziecko” byłego wiceprezesa PKO BP – Jacka Obłękowskiego, który wraca właśnie z pomysłem na instytucję opartą na technologii blockchain. Już w marcu 2016 r, kiedy opuszczał PKO krążyły pogłoski, że planuje utworzyć własny bank mobilny. Na zmaterializowanie tych prognoz musieliśmy jednak poczekać aż dwa lata.

 

 

„Puls Biznesu” ujawnia - osoby które zapoznały się z projektem potwierdziły, że chodzi o mobilny bank oparty na technologii blockchain, a w jego tworzenie zaangażowani są ludzie związani wcześniej z PKO BP. Środki, jakie początkowo miałyby być zaangażowane w projekt to 400-500 mln zł. Prace nad realizacją projektu są podobno mocno zaawansowane – powstał biznesplan, tabela produktów, kalendarium prac, jak i prezentacje dla potencjalnych inwestorów. Na dzień dzisiejszy nie można jednak potwierdzić, że Jacek Obłękowski stanie na czele banku.

 

Oferta Horum Bank ma być kierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, oraz zamożnych klientów indywidualnych. Bank zamierza oprzeć swoją konkurencyjność na obniżeniu kosztów i szybkości działania, co zagwarantować ma zastosowanie technologii blockchain - zaangażowanej w niemal wszystkie operacje. Według kalkulacji „Pulsu Biznesu” pozwoli to obniżyć koszty rozpoczęcia działalności aż o 40%.

 

Horum Bank będzie finansowany z prywatnych funduszy. Twórcy projektu starają się pozyskać inwestorów zewnętrznych. Wydają się być pewni sukcesu, bo przewidywany termin uruchomienia banku to III lub IV kwartał 2018 r.

 

Bank zakładany przez Polaków i najpewniej z siedzibą w Warszawie będzie jednak szukał licencji za granicą, najprawdopodobniej w którymś z krajów nadbałtyckich. Tam krócej czeka się na decyzje administracyjne, koszt uzyskania niezbędnych pozwoleń jest również znacząco niższy.
W związku z powyższym jest wysoce prawdopodobne, że Horum Bank rozpocznie działalność
w kraju, w którym uzyska licencję najszybciej i najtaniej – niestety nie będzie to w Polsce.

 

(źródło: Business Insider Polska)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Przeczytaj kolejny artykuł
Please reload

© 2019 by Alfhaim S.A.

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr 0000733718,

której akta przechowuje Sąd Rejonowy Lublin – wchód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Wysokość kapitału zakładowego: 4.046.519,00 złotych (wpłacony w całości).

Polityka prywatności