KNF koryguje stanowisko w kwestii kryptowalut

19/06/2018

Komisja Nadzoru Finasowego koryguje stanowisko w kwestii kryptowalut.

 

„Najpierw cię ig­no­rują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wyg­rywasz.” Mahatma Gandhi

 

 

Rząd i instytucje nadzorujące rynek finansowy w Polsce długo nie wiedziały jak interpretować rosnące zainteresowanie kryptowalutami. W postawie przeważał sceptycyzm zmieszany z wrogością – standardowa reakcja aparatu administracyjnego w konfrontacji z nieznanym. Ministerstwo Finansów próbowało nawet objąć handel kryptowalutami podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co przez swoją uciążliwość i komplikacje natury praktycznej mijało się z celem fiskalnym i duchem prawa tak bardzo, że ten pomysł został zinterpretowany jako wprowadzona kuchennym wejściem próba delegalizacji.

 

Prowadzona przez KNF kampania atakuje społeczność kryptowalutową ogłaszając przetarg na drugą kampanię „ostrzegającą przed inwestowaniem w kryptowaluty”. Jak podaje oficjalny komunikat o przetargu na „zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii społecznej promującej aplikację KNF Alert oraz budującej świadomość istnienia ryzyk związanych z inwestowaniem w kryptowaluty, piramidy finansowe oraz działalność forex nienadzorowaną przez KNF.” Wymienianie jednym tchem absolutnie legalnej działalności z nielegalną jest nadużyciem i manipulacją, mającą wywołać u odbiorcy jednoznaczne, negatywne skojarzenia. KNF zamierza wydać na kampanię 615 tysięcy złotych. Ciężko zrozumieć działania mające na celu zabicie innowacyjnego rynku, który może zrewolucjonizować polską sferę Fin Tech.

W ostatnich tygodniach jednak sposób narracji zagadnień dotyczących kryptowalut został mocno skorygowany. Ministerstwo Finansów nie tylko przyznało, że pomysł objęcia obrotu „krypto” PCC był nietrafiony, ale Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła grupę roboczą mającą na celu wypracowanie  stanowiska na temat technologii blockchain, kryptowalut i ICO. Mówimy o tej samej instytucji, która umieszczała najpopularniejsze polskie giełdy kryptowalut na liście ostrzeżeń publicznych i pośrednio doprowadziła do emigracji giganta kryptowalutowego BitBay na Maltę. Teraz założyciel i prezes BitBay Sylwester Suszek został zaproszony do współpracy we wspomnianej grupie roboczej!

 

KNF posunęła się nawet do wydania komunikatu o „wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom podmiotów” i zapewniający, że obrót kryptowalutami, prowadzenie giełd i kantorów kryptowalutowych pozostaje w Polsce legalny.

 

Drugorzędne znaczenie ma, czy za zmianą kursu stoi rzetelna analiza zagadnienia czy chęć dołączenia do dominującego na świecie trendu. Coraz więcej firm z tradycyjnych branż inwestuje w blockchain a władze krajów o lepiej rozwiniętych rynkach wprowadzają cywilizowane regulacje. Ponadto wszystko wskazuje na to, że nowa technologia stała się trwałym elementem światowego systemu finansowego.

 

Wiodąca wywiadownia gospodarcza - Greenwich Associates - sprawdziła ile wynoszą inwestycje na globalnym rynku usług finansowych poniesione na wdrożenie technologii blockchain. Raport rynkowy sporządzony na podstawie 213 respondentów na całym wskazał kwotę 1,7 miliarda dolarów rocznie wydanych na rozwój technologii rejestru rozproszonego. Budżety na badania nad blockchain wzrosły w ubiegłym roku o 67% a zatrudnienie dwukrotnie. Testy i innowacyjne wdrożenia pokazują wysoki potencjał tej technologii w zakresie kluczowych funkcji rynków kapitałowych. Wszystko wskazuje na to, że świat biznesu bardzo poważnie traktuje potencjał tkwiący w nowej technologii. Pewną ostrożność powoduje tylko brak regulacji – regulatorzy jak zwykle nie nadążają za rozwojem rynku i mają tendencję do widzenia zagrożeń zamiast szansy.

 

Źródła:

https://bithub.pl/wiadomosci/prezes-gieldy-kryptowalut-bitbay-zaproszony-do-wspolpracy-z-komisja-nadzoru-finansowego/

https://naszdziennik.pl/ekonomia-finanse/198439,kryptowaluty-oficjalnie-legalne.html

https://bithub.pl/artykuly/ile-pieniedzy-banki-inwestuja-w-blockchain/

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Przeczytaj kolejny artykuł
Please reload

© 2019 by Alfhaim S.A.

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr 0000733718,

której akta przechowuje Sąd Rejonowy Lublin – wchód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Wysokość kapitału zakładowego: 4.046.519,00 złotych (wpłacony w całości).

Polityka prywatności