JP Morgan stworzył swoją kryptowalutę

21/02/2019

Amerykański bank inwestycyjny JP Morgan stworzył krypto-walutę, aby ułatwić proces płatności między klientami na swojej platformie. JPM Coin to pierwsza cyfrowa waluta wspierana przez duży amerykański bank. Według banku, technologia ta "odmieni" rynek płatności. Kryptowaluty, które działają w technologii blockchain, są z powodzeniem wykorzystane do przenoszenia pieniędzy między bankiem a kontem klienta.

 

 

Już za kilka miesięcy kryptowaluta będzie odpowiadać za rozliczanie drobnej części transakcji z procedowanych każdego dnia przez JP Morgan 6 bln dolarów. Dzięki JPM Coin, rozliczenia pomiędzy partnerami biznesowymi mają odbywać się natychmiastowo.

 

Zdaniem ekspertów CNBC prawdopodobnie JPM Coin nigdy nie będzie - jak bitcoin czy ether - "aktywem" dopuszczonym do obrotu dla indywidualnych inwestorów. Tokenów będą mogły używać tylko duże firmy, klienci JP Morgan, którzy do tego spełniają odpowiednie warunki regulacyjne.

 

Każdy JPM Coin będzie wymienialny na jednego dolara, dzięki czemu wartość kryptowaluty ma nie ulegać fluktuacji - to koncept już znany, określany mianem tzw. stablecoins. Klienci banku będą otrzymywać kryptowalutę po zdeponowaniu dolarów w JPM, zaś po użyciu tokenów do transakcji, bank będzie je niszczył i wypłacał klientowi odpowiadającą kryptowalucie kwotę w dolarach.

 

Jak zapowiedział szef projektów blockchainowych w JPM Umar Farooq, z początku JPM Coin ma mieć trzy zastosowania:

  • międzynarodowe płatności pomiędzy dużymi klientami korporacyjnymi, którzy dzisiaj zwykle używają tradycyjnych transferów pieniężnych (np. systemu Swift), w których pieniądze transferowane są nawet jeden dzień - poprzez JPM Coin ma się to dziać natychmiastowo;

  • transakcje dotyczące papierów wartościowych - oparcie ich na blockchainie ma pozwolić na natychmiastowe zawarcie transakcji i zapłatę za nią;

  • przenoszenie pieniędzy pomiędzy oddziałami lokalnymi globalnych firm.

 

Według Farooq'a, system JP Morgan ma szansę stać się szeroko adaptowany na świecie dzięki połączeniu szybkiego wdrożenia - przed innymi na rynku - ze skalą działalności banku, który obecnie obsługuje ok. 80 proc. firm z listy Fortune 500. JPM przy tym liczy na podbicie rynku swoim rozwiązaniem nawet w sytuacji, gdy inne banki także stworzą swoje kryptowaluty.

 

 

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/jpm-coin-kryptowaluta-banku-jp-morgan/6whr91w

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Przeczytaj kolejny artykuł
Please reload

© 2019 by Alfhaim S.A.

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr 0000733718,

której akta przechowuje Sąd Rejonowy Lublin – wchód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Wysokość kapitału zakładowego: 4.046.519,00 złotych (wpłacony w całości).

Polityka prywatności